YANGIN TESİSATLARININ KONTROLLERİ

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Ek-III Bakım, Onarım ve Periyodik Kontrol ile ilgili Hususlar kısmında iş ekipmanının muayene kriterleri, metotları, periyotları ve muayeneyi yapacak kişilerin yetkileri tariflenmektedir.

Teknik Muayene tümü Makina ve Elektrik Mühendislerinden oluşan muayene personeli ekibi ile yönetmeliğin şartlarını karşılayarak Türk Akreditasyon Kurumu'ndan A Tipi Muayene Kuruluşu olarak akredite olmuş ve faaliyetlerine devam etmektedir. Bağımsız ve tarafsız muayene personelimiz işletmelere üçüncü bir göz olarak bakmakta ve deneyimleri ile ekipmanınızın durumunu ilgili standartlara göre raporlandırmaktadır.

18.02.2022 tarihli yönetmelik değişikliğinin getirdiği zorunluluk ile Teknik Muayene bünyesinde "yangın algılama ve uyarı sistemleri" periyodik kontrolleri elektrik veya elektrik/elektronik mühendisleri tarafından, yönetmelikteki tabloda geri kalan yangın mekanik tesisatı ile ilgili başlıklar ise makina mühendisleri tarafından kontrol edilmektedir.

BAŞLICA PERİYODİK KONTROL HİZMETLERİMİZ

Yangın Söndürme Sistemleri (Hidrant, Dolap, Sprinkler, Su Deposu vb.)

Yangın Pompaları Performans Testleri

Kaçış Yolu Basınçlandırma ve Duman Tahliye Sistemleri

Yangın Algılama ve Uyarı Sistemleri

Otomatik Yağmurlama Sistemleri 

Otomatik Gazlı Söndürme Sistemleri 

Mutfak Davlumbaz Söndürme Sistemleri 

Portatif Yangın Söndürücüler

Duman Tahliye Sistemleri

 

SULU SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

KÖPÜKLÜ SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

İlgili yönetmelikte periyodik kontrollere ilişkin kriter ve periyotlar aşağıdaki gibi belirtilmiştir. Periyodik kontrol periyodunun belirlenmesine ilişkin olarak risk analizleri önem arz etmektedir.

Periyodik Kontrol Periyodunu Nasıl Belirleyeceğim?

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinden;

Ülkemizde diğer bir mevzuat ise Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliktir. ilgili Yönetmeliğin 100. maddesi periyodik kontrol ile ilgili hususları tanımlamış ve tesisatların bina sorumlusu tarafından kontrole tabii tutulması gerektiğini belirtmiştir.

Binaların Yangın Korunması Hakkında Yönetmelikten;


 

İLETİŞİM BİLGİNİZİ YAZIN, SİZE ULAŞALIM!

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilgileri doldurmanız yeterli