ASANSÖR YETKİLİ A TİPİ MUAYENE KURULUŞU

Asansör Periyodik Kontrolleri konusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca Yetkili Kuruluş

Ülkemizde asansörlerin periyodik kontrollerine ilişkin düzenleme T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 04.05.2018 tarih ve 30411 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği” kapsamında yürütülmektedir. Bu yönetmelik kapsamında her belediye etkinlik alanındaki asansörlerin periyodik kontrolleri için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca yetkilendirilen bir A tipi muayene kuruluşu ile protokol yapmak ve bu protokol kapsamında yetkilendirilen kuruluş asansörlerin periyodik kontrollerini yapmak yükümlülüğündedir.

Teknik Muayene Eğitim Ekspertizlik ve İş Güvenliği Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. Elektrikli ve Hidrolik asansörlerin periyodik kontrolleri konusunda Türk Akreditasyon Kurumu’ndan A tipi muayene kuruluşu olarak akredite olmuş ve ilgili yönetmelik kapsamında T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.

Yetkilendirilen kuruluşlar Bakanlığın WEB sayfasında ilan edilmektedir. www.sanayi.gov.tr adresinden kontrol edilebilir.

İlgili yönetmelik gereği kontroller, yönetmelikte belirtilen kriterlere göre gerçekleştirilecek ve asansörün denetlendiği andaki durumunu gösteren rapor muayene kuruluşu tarafından düzenlenecek, asansör kabininin içerisine kumanda panelinin etrafında en uygun yere, ana durakta yer alan dış çağrı kumanda panelinin yanına veya durak kapısı kasasına asansörün durumunu gösteren yeşil, mavi, sarı veya kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilecektir.

Yürürlükte Olan Bilgi Etiketi Tipleri

 

04.11.2018 Tarihinde Yürürlüğe Girecek Bilgi Etiketi Tipleri

 

İlgili yönetmelik gereği düzenlenen raporların en çok 3 iş günü içerisinde onaylanması ve onaylandığı tarihten itibaren hafif kusurlu veya kusursuz olarak tanımlanan asansöre ait raporun en geç 3 iş günü içerisinde, güvensiz veya kusurlu olarak tanımlanan asansöre ait raporun onay tarihini takip eden iş günü içerisinde bina sorumlusuna ve yetkili servise iletilmesi gerekmektedir.

Periyodik kontrolüne izin verilmeyen asansörler ilgili muayene kuruluşu tarafından belediyeye bildirilecek ve ilgili yönetmelik kapsamında periyodik kontrolü yaptırılıncaya kadar mühürlenerek hizmetten men edilecektir. Kontrol sonrası kırmızı etiket iliştirilmiş asansörlere 60 gün, sarı etiket iliştirilmiş asansörlere 120 gün içerisinde raporda belirtilen eksikliklerin giderilip giderilmediğine ilişkin olarak birinci takip kontrolü ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir. Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen güvensiz bir asansörün kullanımına bina sorumlusu izin vermemelidir.

TEKNİK MUAYENE DENEYİMLİ, UZMAN VE GENİŞ KADROSUYLA SİZLERE HİZMET VERMEK İÇİN HAZIRDIR...

 

Yetkili olduğumuz Belediyeler için;

www.teknikmuayene.com.tr/asansor

 

İLETİŞİM BİLGİNİZİ YAZIN, SİZE ULAŞALIM!

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilgileri doldurmanız yeterli