DEPOLAMA TANKLARI SIZDIRMAZLIK KONTROLLERİ

İş yerlerinde, akaryakıt istasyonlarında veya depolama tesislerin akaryakıt depolanmaktadır. Bu tankların periodik olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Yer altında bulunan tankların korozyondan korunma önlemlerinin eksik yapılması vb nedenlerle tankların yapısı bozulmakta özellikle tek cidarlı tanklardan toprağa yakıt sızıntı nedeniyle hem ekonomik, hem de çevresel açıdan ciddi kayıplara yol açabilmektedir.

 

 

Ülkemizde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Akaryakıt İstasyonları ve Emniyet Gerekleri İle İlgili Tebliğ 11.07.2012 tarih ve 28350 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

AKARYAKIT İSTASYONLARI-EMNİYET GEREKLERİ İLE İLGİLİ TEBLİĞ (TS 12820) (TEBLİĞ NO: MSG-MS-2012/17)

İlgili tebliğde TS 12820 Akaryakıt istasyonları - Emniyet gerekleri standardı kapsamına giren hususların tebliğ hükümlerine uymasının zorunlu olduğu belirtilmiştir.

 

İlgili standardın 4.2.2.1 maddesi Sızdırmazlık muayenesinin

  • Kullanım süresi 15 yıl ve üzerindeki tek cidarlı tanklar için 3 (üç) yılda bir,

  • Diğer tek cidarlı tanklar için 5 (beş) yılda bir

ve sızıntı belirleme sitemi bulunmaması sebebiyle sızdırmazlık muayenesine tabi olan çift cidarlı tanklar için 5 (beş) yılda bir tekrarlanması gerektiğini ifade etmektedir.

Standardın 4.2.1.1.1.2 maddesi Sızdırmazlık muayenesi, yer altı akaryakıt tanklarında sızdırmazlık muayenesi/testi konusunda yetkin muayene kuruluşları tarafından yapılması gerektiğini ifade etmekte ve kullanılacak sızıntı tespit yönteminin sınırının "0,38 L/h" olması gerektiğini belirtmektedir.

 

İLETİŞİM BİLGİNİZİ YAZIN, SİZE ULAŞALIM!

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilgileri doldurmanız yeterli