Asansörler Konusunda NTV Röportajı

Ülkemizde asansörlerin periyodik kontrolleri yıllık periyotlarla Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayımlanan Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği ve ilgili tebliğleri kapsamında Bakanlıkça yetkilendirilen A tipi Muayene Kuruluşları tarafından gerçekleştirilmektedir.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ, 87 bin asansöre 2017 yılında kırmızı etiket iliştirildiğini belirtti. Bakanlığın internet sitesinden açıklamaya ilişkin alıntı aşağıda yer almaktadır.
“Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, asansör denetimlerine ilişkin sözlü soru önergesini de "Ülkemizde yaklaşık 477 bin adet asansör vardır. 2017 yılında 356 bin asansörün periyodik kontrol faaliyetleri yapılmış ve 87 bin asansöre kırmızı etiket iliştirilmiştir. 2017'de 7 bin 120 adet asansör ve asansör firması denetlendi. 2 bin 358 adedinde uygunsuzluk bulundu ve 7 milyon Türk lirası idari para cezası uygulandı." şeklinde cevapladı.”
Halen ilk kontrollerdeki kırmızı etiket alma oranının %80’e yakın olduğu günümüzde takip kontrolleri sonucunda bu oranın %24’e (87 bin) inmesi kontrollerin ne kadar gerekli olduğunu ve daha da yaygınlaştırılarak yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Konu ile ilgili 18.01.2018 tarihinde ana haberde yayımlanan NTV röportajında Teknik Yöneticimiz Fatih AYDINLI asansör denetimleri hakkında bilgi verdi.

 

 

 

 

İLETİŞİM BİLGİNİZİ YAZIN, SİZE ULAŞALIM!

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilgileri doldurmanız yeterli