Teknik Muayene Bülten - 1 Tahribatsız Muayene Hizmetlerimiz

Merhaba

Kuruluşumuzdan bugüne muayene metotlarımız ve çeşitliliğini geliştirmeyi bir amaç edindik. Ana faaliyet alanımız olan iş ekipmanlarının periyodik kontrollerini tahribatsız muayene gibi diğer muayene metotları ile geliştiriyoruz.

Bu amaçla Gözle Muayene (VT), Manyetik Parçacıkla Muayene (MT), Penetrant Sıvı ile Muayene (PT) ve Ultrasonik Muayene (UT) metotlarından akreditasyon denetimimizin başarı ile geçtiğini bildiririz.

İşletmelerle kullanılan iş ekipmanlarının güvenliğini ilgilendiren konulardan biride yorulmadır. Özellikle farklı yüklerle çalışan, sürekli yükleme ve boşaltmaya maruz kalan malzemelerde zamanla yorulma nedenli çatlaklar oluşmakta, çatlak ilerlemesi sonucu kapasitesinden çok daha küçük yüklerde kırılma meydana gelebilmektedir.

Bu tip kaldırma aparatları kullanıldığı iş ekipmanı ile beraber yapılan muayenelerde çoğunlukla kapasitesinin altında iş ekipmanının kapasitesine göre test edilmektedir. Bu durum kaldırma aparatı üzerinde bulunan çatlak vb mekanizmaların test sırasında harekete geçmesini engellemekte ve kullanıma bağlı olarak daha sonradan kırılma nedenli kazalar meydana gelebilmektedir.

Bu tip kaldırma aparatlarının tahribatsız muayenesi önem arz etmektedir.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Kaldırma İletme Makinalarının işletme tarafından risk analizi ile belirlenecek periyotlarla ve bir yılı aşmayacak şekilde periyodik kontrollerinin yaptırılmasını zorunlu tutmaktadır.

Yönetmelik istif makinalarının muayenesinde TS ISO 5057 standardını kontrol kriteri olarak belirtmektedir. TS ISO 5057 Kullanımda Olan Forklift Çatal Kollarının Muayenesi ve Tamiri  standardında çatal kollarının gerek görüldüğünde tahribatsız muayene ile çatlak kontrolüne tabii tutulmasının gerektiği belirtilmiştir.

Teknik Muayene kaldırma aparatlarını ve yükleyici ekipmanların çatallarını tahribatsız muayene metotları ile kontrol etmekte ve yorulma çatlaklarını tespit etmektedir.

Bülteni PDF olarak indirin.

 

 

İLETİŞİM BİLGİNİZİ YAZIN, SİZE ULAŞALIM!

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bilgileri doldurmanız yeterli